Program „Mieszkanie Plus”, czyli tani wynajem mieszkania z opcją wykupu

„Mieszkanie Plus” a wcześniejsze programy

Mieszkanie PlusW 2017 r. wystartował kolejny program rządowy, którego celem jest zminimalizowanie problemu mieszkaniowego w Polsce. Podczas tworzenia programu „Mieszkanie Plus” przyjęta została jednak zupełnie inna koncepcja i strategia  na to, aby wesprzeć osoby z wybranych grup społecznych w zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych. Wcześniejsze programy, czyli „Rodzina na swoim” oraz „Mieszkanie dla Młodych”, polegały na dofinansowaniu przyznawanym bezpośrednio poszczególnym kredytom hipotecznym (w postaci dopłat do rat kredytów oraz finansowaniu części wkładu własnego). Natomiast program „Mieszkanie Plus” obejmuje plan budowy tanich mieszkań na gruntach należących do Skarbu Państwa oraz na terenach samorządowych. Przeznaczeniem nowo wybudowanych mieszkań jest ich wynajem z założeniem niższego czynszu albo wynajem z możliwością dojścia do własności lokum. Dodatkowo osoby mniej zamożne mogą starać się o dopłaty do czynszu.

Dla kogo i na jakich warunkach?

Najważniejsze warunki możliwości skorzystania z oferowanej pomocy to nieposiadanie lokum mieszkalnego oraz posiadanie zdolności do terminowego opłacania czynszu. W przeciwieństwie do np. programu „Rodzina na swoim” nie ma więc tu kryterium wiekowego dla uczestników programu. Są natomiast grupy preferowane, a więc pierwszeństwo do zakwalifikowania do „Mieszkania Plus” mają rodziny wielodzietne oraz osoby mało zarabiające. Program powinien więc stanowić pomoc dla sporej w Polsce grupy osób, które zarabiają zbyt mało, by uzyskać zwykły kredyt mieszkaniowy, a jednocześnie za dużo, aby mieć szanse na otrzymanie mieszkania socjalnego. W ramach programu na potrzeby oceny zdolności czynszowej wyróżnia się następujące grupy: osoby pracujące zawodowo na podstawie umowy o pracę, osoby uczące się, czyli studentów i doktorantów, a także osoby, które posiadają prawo do świadczeń ZUS np. emeryturę czy urlop macierzyński.

Gdzie, jak i za ile?

Jeśli chodzi o wysokość czynszu to zależny jest on od wielu czynników, takich jak lokalizacja mieszkania, jego rodzaj, standard wykończenia itp. Kluczowe znaczenie ma też forma najmu, a więc osoba, która tylko wynajmuje lokal, płaci niższy czynsz niż ta, która podpisała umowę najmu z dojściem do własności (kwota jest wyższa o ratę wykupu lokalu). Warto też wiedzieć, że nie wszędzie można skorzystać z programu, dlatego trzeba sprawdzić w Urzędzie Gminy, czy w danej lokalizacji jest możliwość wynajęcia mieszkania w ramach programu „Mieszkanie Plus” i jakie są dostępne opcje najmu. Wszelkie formalności także załatwiane są za pośrednictwem tegoż urzędu.