Ranking kredytów mieszkaniowych

Ranking kredytów mieszkaniowych

Jak nietrudno się domyślić ranking szereguje różne oferty kredytów mieszkaniowych pod względem ich atrakcyjności – od najkorzystniej oprocentowanego do najmniej opłacalnych propozycji. Korzystanie z takiego zestawienia jest więc bardzo proste, wystarczy otworzyć stronę internetową, na której zamieszczono ranking kredytów mieszkaniowych i prześledzić wzrokiem przede wszystkim oferty, które znajdują się na samej górze listy. Czym jednak powinien cechować się dobry ranking tego rodzaju kredytów i w jaki sposób powinien być przygotowywany? Jakie informacje musi zawierać i czy podawane tu parametry kredytu są ostateczne? O tym wszystkim przeczytacie w niniejszym artykule.

Co zawiera ranking kredytów mieszkaniowych?

W rankingu na pewno zobaczymy informacje, jaki bank udziela danego kredytu i jaka jest jego nazwa, ale co najważniejsze sprawdzimy, jaka jest kwota oraz okres kredytowania, a także całkowity koszt i wysokość miesięcznej raty. Często możemy uzyskać dodatkowe szczegóły na temat każdej oferty, np. wysokość wymaganego wkładu własnego, rodzaj rat (równe lub malejące), wysokość oprocentowania, w tym marży banku, wysokość prowizji i RRSO. Dostępne mogą też być szersze opisy każdej z zamieszczonych w rankingu ofert – wystarczy kliknąć specjalny odnośnik, po czym wyświetli się znacznie więcej szczegółów. Jeśli zainteresuje nas któraś oferta, warto skorzystać z tej opcji i sprawdzić, czy zachęcający na pierwszy rzut oka kredyt mieszkaniowy nie ma jakichś istotnych minusów, ale też czy nie ma dodatkowych przewag nad innymi kredytami.

ranking kredytów mieszkaniowychPrzede wszystkim w tej sekcji można znaleźć różnego rodzaju opłaty dodatkowe, takie jak koszty ubezpieczeń, wydania promesy czy ewentualne koszty, jakie trzeba będzie pokryć, jeśli  wcześniej spłacimy kredyt mieszkaniowy. Ranking powinien zawierać opis warunków przyznania kredytu, takich jak posiadanie rachunku ROR w danym banku, uzyskiwanie stałych wpływów na danym koncie bankowym czy nabycie określonego ubezpieczenia. Mogą tu być zamieszczone również informacje, czy skorzystanie z określonych dodatkowych produktów banku, np. karty kredytowej czy ubezpieczenia na życie nie zapewni nam czasem obniżenia marży banku lub prowizji, a jeśli tak, to o ile. W niektórych rankingach osobna część może być też poświęcona wypunktowaniu zalet, jakie posiada dany kredyt mieszkaniowy. Ranking często uzupełniony jest też o specjalny przycisk, kierujący na stronę banku lub do formularza kontaktowego. Jeśli po zapoznaniu się ze szczegółami oferty i porównaniu jej z pozostałymi nadal jesteśmy przekonani, że to najlepszy dostępny aktualnie kredyt, możemy dzięki temu od razu podjąć dalsze kroki w celu pozyskania środków finansowych.

Ranking kredytów mieszkaniowych – założenia

Ranking kredytów mieszkaniowych może być przygotowany na różne sposoby. W zasadzie trudno jest zrobić zupełnie ogólny ranking, gdyż nie ma sensu porównywać kredytów zaciąganych na różne okresy czy na zupełnie odmienne kwoty. Co z tego, że dana oferta jest wyjątkowo atrakcyjnie oprocentowana, kiedy np. możliwa do pozyskania maksymalna kwota środków finansowych jest zbyt niska jak na nasze cele mieszkaniowe? Dlatego z reguły ranking zawężony jest do określonych parametrów i uzupełniony jest informacją, jakie założenia zostały przyjęte przy jego tworzeniu. Przykładowo można znaleźć ranking kredytów mieszkaniowych udzielanych na okres 30 lat, kwotę 300 tys. zł, przy 20% wkładu własnego oraz spłacanego w ratach równych. Czasem ranking jest dodatkowo zawężony np. do kredytów, o które można wnioskować przez Internet. Może być też tak, że na danej stronie zajmującej się tematyką finansową zamieszczonych zostanie wiele różnych rankingów, czyli w każdym z nich przyjęte zostały inne założenia. W zależności od swoich potrzeb możemy więc wybrać np. ranking kredytów mieszkaniowych na kwotę 100 tys. zł,  na kwotę 250 tys. zł, na kwotę 500 tys. zł itd. Zdarzają się też rankingi kredytów z dopłatą od państwa. Co ciekawe, niektórzy eksperci poświęcają czas nawet na przygotowanie rankingów najdroższych, czyli najmniej korzystnych ofert kredytów – warto zajrzeć i tu, żeby wiedzieć, jakich banków się wystrzegać.

Jakie cechy powinien mieć ranking?

wybór kredytu mieszkaniowegoKredyt mieszkaniowy to przedsięwzięcie, które będzie miało wpływ na nasze życie przez bardzo długi czas. Dlatego tak istotne jest, by poszukując najlepszej oferty, korzystać jedynie z profesjonalnie przygotowanych zestawień, które tworzone są przez ekspertów zajmujących się rynkiem finansowym na co dzień. Ranking musi bowiem, jak już podkreślaliśmy, uwzględniać nie tylko podstawowe parametry, takie jak oprocentowanie czy wysokość rat, ale też wszelkie opłaty dodatkowe, wymogi, jakie musi spełnić kredytobiorca czy warunki, po spełnieniu których koszty kredytu mogą ulec obniżeniu. Konieczne jest do tego obeznanie w praktykach stosowanych przez banki oraz wyczulenie na niuanse, które powinny zmienić ocenę danej oferty.

Dobry ranking kredytów mieszkaniowych musi też być aktualny, dlatego sprawdzajmy zawsze zestawienia obejmujące oferty kredytów przygotowane na konkretny miesiąc, jednak jeszcze lepiej, jeśli są one aktualizowane codziennie. Zawsze bowiem może się pojawić jakaś niespodziewana promocja i ranking tworzony na początku miesiąca, może nie uwzględnić atrakcyjnej oferty, która pojawi się w jego połowie. Nie trzeba chyba dodawać, że ranking kredytów mieszkaniowych powinien być obiektywny i nawet jeśli posiada linki afiliacyjne, niekoniecznie to one muszą zajmować pierwsze miejsca. Jeśli jakaś oferta jest na bardzo dobrej pozycji i nie wiemy dlaczego, zawsze warto o to dopytać twórców rankingu – być może faktycznie jest jakaś przyczyna, której nie dostrzegliśmy.

Ważne jest też, aby ranking kredytów mieszkaniowych był kompletny. Powinien więc zawierać oferty ze wszystkich działających na terenie Polski instytucji bankowych. Niestety z reguły nie jest to do końca możliwe, ponieważ niektóre banki nie chcą przekazywać do wiadomości publicznej, jakie są ich marże albo prowizje obowiązujące dla kredytów mieszkaniowych. W takim przypadku ich oferty nie mogą zostać uwzględnione w rankingu. Przy okazji zaznaczmy też, że zgodnie z polskim prawem do udzielania ogólnodostępnych kredytów uprawnione są jedynie banki i instytucje kredytowe (banki spółdzielcze oraz tzw. SKOK-i mogą udzielać ich jedynie swoim członkom). Dlatego też rankingi kredytów mieszkaniowych powinny zawierać jedynie oferty tych instytucji – wszelkie pozostałe oferty będą już pożyczkami hipotecznymi i ich rankingi jak najbardziej też możemy znaleźć w Internecie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przeglądając rankingi różnego rodzaju kredytów, powinniśmy być świadomi jednej kwestii. Podczas ich tworzenia analitycy korzystają z informacji publikowanych na stronach internetowych banków oraz różnych innych dostępnych materiałów promocyjno-informacyjnych. Podane są w nich jednak uogólnione warunki opisujące dany kredyt mieszkaniowy. Ranking hierarchizuje więc oferty według dość „teoretycznych” parametrów, jednak w praktyce bank, po rozważaniu naszego wniosku kredytowego i naszej indywidualnej sytuacji, może zaproponować nieco inne warunki kredytu. Każdy bank ma przy tym własne procedury oceny wniosków i może przykładać różną wagę do poszczególnych elementów analizy. W związku z tym czasem lepsze warunki ostatecznie zaproponuje nam bank, który znalazł się na dalszej pozycji niż ten, który jest na pierwszym miejscu w rankingu. Tego typu zestawienie jest więc wysoce pomocnym narzędziem w wyborze najbardziej korzystnej oferty kredytu mieszkaniowego, jednak nie zagwarantuje nam, że warunki banku będą identyczne, jak te podane w rankingu i co oczywiste, że w ogóle bank wyda w naszym przypadku pozytywną decyzję kredytową.