Kalkulator kredytu mieszkaniowego

Na etapie poszukiwań najlepszej oferty kredytu mieszkaniowego wiele osób kieruje się w pierwszej kolejności wysokością oprocentowania. Faktycznie oprocentowanie, w skład którego wchodzi zmienna stawka bazowa (najczęściej WIBOR) i stała marża banku, to główny koszt w zasadzie każdego kredytu. Oczywiście kredytobiorcy muszą też przygotować się na pokrycie dodatkowych opłat związanych z zaciągniętym zobowiązaniem finansowym, czyli np. opłacenie prowizji za udzielenie kredytu, kosztów ubezpieczenia czy opłaty przygotowawczej. Mimo wszystko wysokość oprocentowania pozostaje pierwszym kryterium, na jakie zwracamy uwagę, porównując różne oferty kredytów. Bardzo przydatnym narzędziem do obliczania wysokości rat jest darmowy kalkulator kredytu mieszkaniowego.

Jak działa standardowy kalkulator?

kalkulator kredytu mieszkaniowegoKredyt mieszkaniowy, tak samo jak pozostałe rodzaje kredytów, ma 3 podstawowe parametry, które decydują o wysokości comiesięcznej raty. Jest to kwota, na jaką jest udzielany kredyt, jego okres spłaty oraz wysokość oprocentowania. Dlatego te 3 kluczowe wartości trzeba podać w każdym kalkulatorze rat kredytu mieszkaniowego. Czasem zdarza się, że zamiast pojedynczego pola dotyczącego kwoty kredytu, w kalkulatorze trzeba podać wartość nieruchomości, której zakup czy budowę chcemy sfinansować ze środków kredytowych oraz wysokość wkładu własnego. Jest to o tyle uzasadnione, że aktualnie nie znajdziemy raczej na rynku oferty, która nie wymaga wkładu własnego, jeśli chcemy otrzymać kredyt mieszkaniowy. Kalkulator, po uzupełnieniu wymaganych danych szybko poda nam wysokość raty, jaką będziemy musieli co miesiąc regulować, jeśli zdecydujemy się na kredyt o podanych parametrach. Często wysokość raty podana jest w 2 wariantach, mianowicie wyliczona zostaje wysokość raty równej oraz przedział, w jakim lokować się będą raty malejące. Wysokość rat obliczana jest przy tym z reguły bardzo precyzyjnie, czyli co do grosza. Jeśli korzystamy z tego typu standardowego narzędzia online w celu obliczenia wysokości rat, powinniśmy być zadowoleni. Zamiast dokonywać obliczeń „na piechotę”, dużo szybciej otrzymamy interesujące nas dane i bez problemu porównamy różne oferty, co ułatwi nam wybrać kredyt mieszkaniowy. Kalkulator kredytu mieszkaniowego może też pełnić inne funkcje, o czym piszemy poniżej.

Inne rodzaje kalkulatora

Wyszukiwarka – kalkulator

Kredyt mieszkaniowy jak wiadomo można zaciągnąć w wielu różnych bankach i każdy z nich posiada odmienne warunki. Dlatego też przydatną funkcją może być wyszukiwanie ofert kredytu, które spełniają podane przez nas parametry, tj. można je zaciągnąć na podany okres i na potrzebną nam kwotę. Tak więc narzędzie tego typu również wylicza, jaka będzie wysokość raty przy podanym przez nas oprocentowaniu kredytu, ale dodatkowo wyświetla listę ofert różnych banków i pokazuje, jakie oferują one oprocentowanie, jaka jest wysokość prowizji, RRSO i ewentualnie inne szczegóły ofert. Jeśli któraś z wyszukanych propozycji jest bardziej korzystna, niż ta, której parametry podaliśmy w kalkulatorze, wyszukiwarka na pewno ją wyróżni, żebyśmy jej nie przeoczyli. Co więcej, dokona też kalkulacji dla znalezionych ofert i od razu poda nam wysokość rat dla każdej zamieszczonej w zestawieniu pozycji.

kalkulator kredytu mieszkaniowego onlineBardzo powszechne są też narzędzia internetowe, które koncentrują się właśnie na tej drugiej funkcji, czyli na wyszukiwaniu i porównywaniu kredytów (aczkolwiek dokonują też obliczenia wysokości rat w każdej przedstawionej ofercie). Kalkulator kredytu mieszkaniowego tego typu można więc też nazwać porównywarką kredytów. Nie musimy, a nawet nie możemy podać tu wysokości oprocentowania, obowiązkowe natomiast jest określenie kwoty kredytu i okresu jego spłaty. Bardziej zaawansowane wyszukiwarki wymagają podania innych parametrów, takich jak wartość nieruchomości, rodzaj rat (równe lub malejące), wiek kredytobiorcy, zgodę/niezgodę na skorzystanie z innych produktów banku w celu obniżenia marży itp. Po sprecyzowaniu wszystkich obowiązkowych danych otrzymamy listę ofert posortowanych najczęściej wedle wysokości raty lub RRSO, chociaż zdarzają się też porównywarki umożliwiające inny rodzaj porządkowania ofert. Często można wybrane oferty dodać do osobnego porównania, gdzie czarno na białym zobaczymy, w którym banku najtaniej zaciągniemy kredyt mieszkaniowy.

Kalkulator kosztów kredytu

Kalkulator kredytu mieszkaniowego ma jeszcze jedną odmianę, którą również znajdziemy w Internecie. Dzięki niemu możemy policzyć realne, czyli całościowe koszty zaciąganego kredytu. Jest to świetne narzędzie służące do obliczenia, ile w ogólnym rozrachunku będzie nas kosztował dany kredyt mieszkaniowy. Kalkulator zawiera oczywiście pola, w które należy wpisać parametry opisujące kredyt, takie jak kwota kredytu, okres spłaty, wysokość oprocentowania, wysokość prowizji banku czy rodzaj rat. W ten sposób możemy uzyskać dane potrzebne do porównania różnych kredytów pod względem łącznych kosztów, jakie wygenerują. Pamiętajmy bowiem, że koszty żadnego kredytu nie kończą się na samych ratach. Dochodzą do nich koszty początkowe zawarcia umowy kredytu mieszkaniowego, do których mogą należeć np. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie nieruchomości, taksa notarialna, opłata sądowa za wpis do hipoteki itp. Ponadto wiele banków pobiera prowizję za udzielenie kredytu, którą opłacić trzeba jednorazowo przed wypłatą kwoty kredytu, ewentualnie jej koszty mogą być też doliczone do kwoty kapitału i tym samym zwiększą wysokość miesięcznej raty.

Kalkulator RRSO

Warto wypunktować typ kalkulatora kredytu mieszkaniowego, który jest dość zbliżony do kalkulatora kosztów kredytu. W tym przypadku obliczamy RRSO wybranych kredytów, czyli rzeczywistą roczną stopę ich oprocentowania. Ponownie wliczamy tu nie tylko wysokość oprocentowania, ale też wysokość prowizji i ewentualnych innych kosztów zaciągnięcia kredytu i w zasadzie musimy podać te same dane, jednak wynik podany obliczony zostanie w procentach, a nie w złotówkach. Przypomnijmy, że to właśnie RRSO jest uznawane przez ekspertów finansowych za najbardziej miarodajny parametr, według którego najlepiej jest oceniać atrakcyjność ofert wszelkiego rodzaju kredytów.

Jaki kalkulator kredytu mieszkaniowego wybrać?

Każdy z opisanych powyżej kalkulatorów może być przydatny podczas poszukiwania najlepszej oferty kredytu mieszkaniowego i nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z kilku rodzajów takich narzędzi online. Jeśli nie mamy upatrzonej żadnej oferty kredytu, najlepiej jest zacząć od wyszukiwarki, która zaprezentuje nam najbardziej korzystne propozycje. Jeśli natomiast chcemy obliczyć wysokość rat konkretnego kredytu, najszybszym sposobem będzie skorzystanie ze standardowego kalkulatora rat kredytu mieszkaniowego. W przypadku, gdy zależy nam na sprawdzeniu, ile wyniosą łączne koszty kredytu, odpowiednim narzędziem będzie kalkulator kosztów kredytu i pośrednio kalkulator RRSO. Warto też zwrócić uwagę, że kredyt mieszkaniowy jest rodzajem kredytu hipotecznego, dlatego niekoniecznie musimy korzystać jedynie z kalkulatorów kredytów mieszkaniowych. W celu dokonania precyzyjnych wyliczeń równie dobrze sprawdzi się kalkulator kredytu hipotecznego. Tu również trzeba podać takie same dane, jedyną różnicą, jaką możemy spotkać, jest konieczność określenia celu, na który chcemy zaciągnąć kredyt. Rzecz jasna należy w takim przypadku zaznaczyć cel związany z budową lub zakupem mieszkania, domu czy też innej nieruchomości. W każdym razie wynik obliczeń będzie taki sam w obu kalkulatorach, a że kalkulatorów poświęconych kredytom hipotecznym jest w Internecie więcej, spokojnie możemy z jednego z nich skorzystać.